what going on?
1K Wyświetlenia
ZenekOglądaj online

Zenek

Nov. 25, 2020
Twoja ocena: 4
7 2 Ocen

Zwiastun

Reżyser

Jan Hryniak
Reżyser

Obsada

Krzysztof Czeczot isZenon Martyniuk
Zenon Martyniuk
Jakub Zając isMłody Zenon Martyniuk
Młody Zenon Martyniuk
Jan Frycz isOjciec Danki
Ojciec Danki
Roman Gancarczyk isOjciec Zenka
Ojciec Zenka

Opis

Film Zenek już jest dostępny do oglądania online!

Na samym początku muszę zaznaczyć, że nie jestem zaznajomiony z życiem i twórczością Zenka, więc zajmiemy się wyłącznie filmem Zenek online. Z tego powodu nie będę brał pod uwagę tego, czy produkcja jest zgodna z wydarzeniami z jego życia, czy też nie.

Przed premierą online filmu Zenek było trochę śmiechów, ale również i szyderstwa. Nie miałem zbyt wygórowanych oczekiwań co do tej produkcji, ale też nie spisałem go od razu na straty. Szybko się okazało, że film ma do zaoferowania nieco więcej, niż tylko trochę śmiesznych dialogów.

Moim zdaniem cały film Zenek ma scenariusz napisany w sposób typowo telewizyjny. Oczywiście nie mam tu na myśli realizacji, bo sposób kadrowania obrazu oraz montaż scen pokazują, że to jest prawdziwe kino. Jednak scenariusz oraz sposób przekazania tej historii ma w sobie dużo telewizyjnego charakteru. To akurat mnie nie zdziwiło, bo już wcześniej wiedziałem, że film został wyprodukowany przez TVP, co jest dość kontrowersyjną kwestią. Przekonaj się sam i obejrzyj film Zenek na VodFilmy!

Zenek to jeden z najczęściej oglądanych filmów online w 2020 roku!

W rolę Zenona Martyniuka w filmie Zenek wciela się dwóch aktorów, którzy występują przemiennie zależnie od etapu życia i kariery piosenkarza. W taki sposób otrzymaliśmy Jakuba Zająca, który odgrywa rolę młodego Zenka oraz Krzysztofa Czeczota wcielającego się w starszą wersję głównego bohatera.

Zenek film online

Początki kariery – Zenek online

Historia tego filmu rozpoczyna się w 1983 roku, czyli w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych. Przed obejrzeniem tej produkcji byłem przekonany, że przez większość czasu na ekranie będziemy widzieć dojrzałego bohatera, a młodość Zenka będzie tylko krótkim wprowadzeniem. W rzeczywistości okazało się zupełnie odwrotnie. To właśnie na młodości głównego bohatera dotyczy jakieś 70 procent całego filmu!

Największym plusem tego filmu jest aktor wcielający się w rolę młodego Zenona Martyniuka – Jakub Zając. Na szczęście udało mu się zagrać rolę bez przerysowania postaci. Zenon Martyniuk ma wiele swoich cech charakterystycznych, które ludzie kochają, a je z łatwością można było zamienić w karykaturę tej postaci. Pan Jakub bardzo pasuje do tej roli i można uwierzyć w głównego bohatera w jego wykonaniu.

O czym opowiada cały film Zenek 2020?

Fajnym elementem jest to, że poświęca mu się dużo czasu. Dokładniej temu, że on chciałby rozpocząć swoją karierę muzyczną, ale jego mama jest temu przeciwna. Nie pozwala mu na to, aby szedł w ślady rodziny i grał na dyskotekach i weselach. Zenon jednak konsekwentnie stawia kroki we wcześniej wyznaczonym kierunku.

Zenek 2020 online

Kolejnym fajnym elementem w filmie Zenek 2020 online jest zobrazowanie społeczeństwa i kultury miejsca, w którym się znajdujemy. Początek opowieści ma swoje miejsce na Podlasiu. Kultura jest tam bardzo bogata, dzięki czemu udało się zarysować kontekst pochodzenia gatunku Disco Polo.  Pokazywane są również inspiracje, które kierowały młodymi artystami. Z pewnością zaliczyć do nich możemy dyskoteki, wiarę oraz cygańskie ballady.

Przyjaciele pochodzą z kompletnie różnych środowisk społecznych i podejmują decyzję, żeby grać wspólnie. Przy okazji bardzo dobrze się bawią a jeszcze lepiej ludzie, którzy ich słuchają. Jeśli weźmiemy pod lupę kostiumy oraz scenografię to również jest tu zachowany wysoki poziom. Trzeba przyznać, że twórcy bardzo dobrze oddali przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Gdzie obejrzeć film Zenek online za darmo?

Przyjrzyjmy się bliżej drugiej części filmu Zenek online za darmo, w której w główną rolę wciela się już Krzysztof Czeczot, czyli lat dwutysięcznych. Odnoszę wrażenie, że Czeczot całkiem dobrze oddał to, kim ostatecznie stał się Zenon Martyniuk. Niestety ta część filmu, jak i cały ten wątek jest po prostu nudna. Przede wszystkim myślę, że został on wrzucony na siłę, a przynajmniej sprawia wrażenie, jakby taki był.

Przepaść pomiędzy tymi dwoma aktorami jest ogromna. To wygląda tak, jakby film się nagle zatrzymał, a następnie próbował rozpocząć zupełnie na nowo. W tym momencie bardzo łatwo jest się wybić z rytmu pochłaniania tej opowieści. Bardzo możliwe, że ta sytuacja ma miejsce przez fakt, że Czeczot otrzymał zbyt mało czasu na rozwinięcie swojej postaci. Gdyby czas był podzielony równo, to wtedy pewnie byśmy polubili Martyniuka w jego wydaniu. Swoją drogą bardzo podobny element zastosowano w filmie Wierzę w Ciebie.

Czy warto obejrzeć ten film?

Zdecydowanie gorzej jest, gdy do gry wkracza wątek kryminalny. Owszem, spodobało mi się ujawnienie, że Zenon nie zawsze jest uśmiechnięty i również niektóre rzeczy mogą go denerwować. Przykładem może być stado fotoreporterów śledzące każdy jego ruch. Można zauważyć, że tutaj bohater filmu Zenek film online ma założoną swego rodzaju maskę. Później zaczynają się telefony, okupy, a to zdecydowanie tutaj nie pasuje…

Zenek online

W filmie Zenek online za darmo wykorzystano kilka ciekawych zabiegów produkcyjnych, które naprawdę przypadły mi do gustu. Nigdy bym się nie spodziewał np. sceny z lustrem w takim filmie czy kreatywnych przejść pomiędzy liniami czasowymi. To właśnie one sprawiają, że film jest przyjemniejszy w odbiorze.

Zdaje sobie sprawę z faktu, że ktoś miał konkretny zamysł na opowiedzenie tej historii oraz żeby odhaczyć kilka ważnych punktów z życiorysu głównego bohatera. Ostatecznie jednak nie do końca to się udało, bo cały trzeci akt jest najzwyczajniej słaby.

Z jednej strony w filmie wykorzystano wiele pomysłów na wprowadzenie nowego wątku, a z drugiej strony odnoszę wrażenie, że spora część tego filmu wyleciała albo została dograna. Część wątków jest ucinanych na danej scenie i już do nich nie wracamy albo wracamy przez wspomnienie o nich w dialogu. Szczerze mówiąc, jest mi trochę szkoda tego filmu, bo pierwszą część produkcji TVP całkiem przyjemnie się ogląda.

Zenek
Komentarze (36)

Zaloguj się, aby dodać komentarz!

Załaduj więcej komentarzy... (26)