what going on?
178 Wyświetlenia
Pięciu braciOglądaj online

Pięciu braci

Jun. 12, 2020 156 Min.
Twoja ocena: 0
10 2 Ocen

Zwiastun

Opis

Nie czekaj dłużej! Pięciu Braci z polskim lektorem jest dostępny online dla każdego!

Głównym wątkiem nowego filmu Spike’a Lee pt. Pięciu Braci wersji online jest wyprawa czterech czarnoskórych weteranów wojny w Wietnamie z powrotem do Wietnamu po kilkudziesięciu latach. Celem wyprawy jest odnalezienie szczątek piątego z nich, który wówczas zginął oraz odszukanie sztabek złota, które kiedyś mieli odnaleźć. Bohaterowie nie odnieśli jednak ich tam, gdzie powinni. Zamiast tego postanowili je zakopać i kiedyś po nie wrócić.

Pięciu braci Lektor PL

Już na wstępie pojawił się problem ze względu na zrzucone bomby, które zmieniły krajobraz. Jednak dzięki zdjęciom satelitarnym udało się namierzyć wrak samolotu, a od niego było niedaleko do skarbu.

Tak jak sugeruje nam sam tytuł mamy do czynienia z pięcioma braćmi. Wynika to z faktu, że wraz z ekipą starszych panów weteranów wybiera się także syn jednego z bohaterów. Wskutek tego mamy tak naprawdę drugi raz taką samą podróż do Wietnamu, z tym że kilkadziesiąt lat później. Przez ten świat teoretycznie poszedł bardzo do przodu, jednak z drugiej strony okazuje się, że prawie wcale.

O czym opowiada film Pięciu Braci produkcji Netflixa?

Momentami cały film Pięciu Braci nabiera iście przygodowego charakteru. Nie zmienia to jednak faktu, że Spike Lee uwielbia ustami bohaterów mówić, co myśli na temat bieżącej sytuacji politycznej, kondycji Stanów Zjednoczonych a przede wszystkim o tym, jak obecnie wygląda sytuacja czarnoskórych w USA.

Odnoszę wrażenie, że to nie jest kwestia tego, że on to lubi, tylko czuje, że tak powinien. Trzeba przyznać, że Spike Lee wydziera pazurami narrację, która została odebrana dawno temu pewnym grupom społecznym. Czasami film ma wręcz dydaktyczny charakter. Mam na myśli fakt, że pokazuje nam pewne fakty i statystki, które jeszcze bardziej obrazują problem.

Zwiastun pokazywał nam nieco inną produkcję z tego względu, że większa część zwiastuna dotyczyła Wietnamu i retrospekcji, które owszem, pojawiają się w filmie, ale są marginalne w stosunku do głównej opowieści, czyli wyprawy weteranów. Bardzo spodobał mi się zabieg, że wszystkie retrospekcje są nagrane w formacie 4:3, a to, co dotyczy współczesności, ma klasyczny kinowy format.

Do gustu przypadło również to, że pokazywane wydarzenia z wojny, czyli retrospekcje, pokazują naszych bohaterów w wieku, w którym są teraz. Piąty brat, po którego szczątki wracają do Wietnamu, jest cały czas młody w ich wspomnieniach.

Wielokrotnie w filmie jest podkreślane, że ta podróż jest również ich drogą psychologiczną. Bohaterowie muszą się zderzyć z wieloma problemami, ze sprawami, które cały czas się za nimi ciągną, z aspiracjami, które nie zostały wypełnione, z wątpliwościami co do słuszności rzeczy, które robią.

Ciekawe retrospekcje

Ciekawe jest to, że w retrospekcjach nie zmieniono obsady na młodszą, tylko postanowiono delikatnie ich odmłodzić. Nie zastosowano jednak takiego odmładzania jak w przypadku głównego bohatera filmu Irlandczyk. Ogromna różnica jest także między tym, jak pokazują swoje zdjęcia z tamtych czasów a tym, jak wyglądają w retrospekcjach.

Pięciu Braci zalukaj

Film Pięciu Braci z opcją online ma czasami bardzo dziwną mieszankę różnych stylów i gatunków. Trzeba przyznać, że Spike Lee doskonale potrafi balansować pomiędzy różnymi estetykami i stylami. Możemy zauważyć nawet motywy, których mało kto by się po tym filmie spodziewał.

W punkcie kulminacyjnym niektóre estetyki nie łączą się w naturalny sposób. Mam wrażenie, że nie tworzy się z nich taka jednolita całość.

Patrząc na to z drugiej strony, można dojść do wniosku, że to dobrze, że te estetyki się nie łączą. Dzięki temu otrzymaliśmy pewien kontrast, który świetnie działa i przez to lepiej wybrzmiewają pewne rzeczy.

Dlaczego warto obejrzeć film Pięciu Braci online?

Rewelacyjny humor z brutalnymi elementami tworzy autorską mieszankę, która ukrywa prawdziwe przesłanie filmu pod przykrywką wędrówki. Miejscami jednak jest zbyt bezpośredni. Mam tu na myśli krytykę Donalda Trumpa, która w produkcjach Spike’a Lee jest już chyba standardem. Reżyser w żadnym momencie nie stara się o to, żeby cokolwiek było metaforą czy symbolem. Wszystko jest przekazywane w sposób bardzo bezpośredni i z charakterem.

Oczywiście jednym ten element się spodoba a innym nie. Ta produkcja nie należy do moich ulubionych filmów Spike’a Lee, ale bardzo doceniam to, co sobą reprezentuje. Sposób, w jaki przedstawiono Delroy’a Lindo jest wręcz fenomenalny. Bohater, idąc przez dżunglę i prowadząc monolog, w pewnym momencie obraca się w kierunku widza. To wygląda trochę tak, jakby przełamywał czwartą ścianę. Właśnie przez takie momenty, jak ten monolog, bardzo szanuje ten film. Tylko on nieco gryzie się z rzeczami, które są przyprawione lekkim humorem.

Odnoszę wrażenie, że dokładnie takie było założenie. Film łamie mnóstwo różnych zasad i schematów, do których się przyzwyczailiśmy, więc z pewnością nie będzie to relaksujący seans.

Podsumowanie

Pięciu braci rozpoczyna się od prawdziwych fotografii z tamtego okresu, na których możemy zobaczyć ludzi, którzy zostali zamordowani w Wietnamie. Od samego początku w pewien sposób przygotowuje się widza na konkretne wydarzenia i konkretne sceny. Produkcja pokazuje nam także z drugiej strony Muhammada Ali czy Martina Luthera Kinga, którzy w czasie tej wojny mieli spory problem z tym, kim są.

Pięciu braci cały film online

Najbardziej wstrząsające dla mnie były statystyki. W pewnym momencie pojawia się porównanie dotyczące tego, jak rząd USA wykorzystywał czarnoskórych podczas wojny secesyjnej, II wojny światowej a później wojny w Wietnamie. Chodzi o to, że oni cały czas walczyli o teoretycznie swój kraj, ale w kraju ciągle walczyli o to, żeby mieć takie same prawa, jak biali ludzie.

Bohaterowie podczas wojny Wietnamie dowiadują się o tym, co w tym czasie dzieje się w kraju. Przerażająca była właśnie ta statystyka, że jakieś 12 procent obywateli USA stanowili czarnoskórzy, a ponad 30 procent z nich zostało wysłanych na wojnę w Wietnamie. O bardzo wielu sprawach w filmie Pięciu braci online można się dowiedzieć albo co gorsza, sobie o nich przypomnieć.

Moim zdaniem film Pięciu Braci zalukaj jest czasami aż zbyt bezpośredni i zbyt przedłużony. Mimo wszystko myślę, że film mógłby być krótszy i nieco bardziej skoncentrować to, o czym chce opowiedzieć.

Tytuł oryginalny Da 5 Bloods
TMDb Rating 6.9 Oceny

Napisz komentarz

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published
Website